Jakie prezenty na święta dla dzieci?

Święta to czas magiczny, szczególnie dla naszych pociech. Często z wielotygodniowym wyprzedzeniem snują marzenia o nadchodzących prezentach, które znajdą pod choinką. I tu pojawia się problem – łatwo jest zawieść oczekiwania dziecka, więc musimy szczególnie uważać z doborem prezentu. Jakie są więc najlepsze prezenty na święta dla dzieci (https://www.taniaksiazka.pl/prezenty/najlepsze-prezenty-dla-dzieci-pod-choinke)? Książki. I to niekoniecznie oklepany “Harry Potter” J.K.K. Rowling.

Książka zawsze dobra

Mimo że czytelnictwo nie cieszy się szczególnie dużą popularnością, odpowiednia książka to prezent doskonały dla każdego. Posiada szereg unikatowych zalet, szczególnie ważnych w przypadku dzieci. Młody czytelnik dzięki książce może nie tylko wynieść naukę z jej treści, ale poprawi też swoją umiejętność czytania, która – mimo zwiastowanego końca papieru – pozostaje ważna także przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Książka to także prezent trwały, który pozostanie użyteczny, nawet jeśli dziecko z niej “wyrośnie” – może w przyszłości przekaże je swojemu rodzeństwu, czy potomstwu? Poza tym taki podarunek to piękna pamiątka, mogąca wzbudzać w przyszłości pozytywne wspomnienia, tym cieplejsze, jeśli książkę dostosujemy do obdarowywanego – świadczy to o większym zaangażowaniu w wybór prezentu, więc i o szacunku i miłości do tej osoby. Jak jednak dobrać odpowiednią książkę?

Wybór książki

Wybierając prezent, musimy zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  • wiek dziecka
  • jego zainteresowania
  • czy lubi ono czytać.

3-latka nie porwie 600-stronicowa powieść, a 12-latka nauka cyfr i kolorów. Bierzmy to pod uwagę i w przypadku starszych dzieci, starajmy się dobrać książkę, do której będą mogły wracać jako nastolatkowie i dorośli – na przykład powieści przygodowe. Zainteresowania pozwalają na dobranie książki poradnikowej, specjalistycznej, dokumentalnej, zamiast fabularnej. Mały sportowiec nie pogardzi biografią swojego idola, czy poradnikiem do jego dyscypliny, z kolei fascynującego się nauką małolata ucieszy książka edukacyjna, na przykład “321 superciekawych faktów które trzeba poznać zanim się skończy 13 lat” Mathildy Masters. W końcu – warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko lubi czytać. Jeśli ma parę lat, możemy w nim zaszczepić chęć do tego wspaniałego hobby, natomiast gdy jest nieco starsze, uważajmy by go nie zrazić. Może właśnie dzięki książkom niefabularnym obudzi w sobie chęć do czytania, albo zrobi to dzięki prozie, ale bardziej wartkiej niż niektóre nudne szkolne lektury.

Boże Narodzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com